Selected Category: All
Matthew Harris
BSc PGCE (London), Headmaster, EconomicsJacqueline Thornborrow
BSc PGCE (Salford) Deputy Head, Designated Safeguarding Lead (DSL), GeographyDave Harte
BSc PGCE (Oxford Brookes) Deputy Head (Academic)Chris Marsh
BSc (Leeds) PGCE (Roehampton) Head of the Junior SchoolKatherine Quinn
BA PGCE (St Martin’s) Head of Lower School Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL) Head of Art and PhotographyStuart Parry
MEd BSc PGCE DipRSA (Newcastle) Head of VI Form Head of Geography Director of International ProgrammeJeremy Tiffen
BA PGCE (Leeds Met) Head of Middle School PE, Games and PsychologyDavid Strawbridge
MSc (RMCS) BursarNick Barraclough
BSc PGCE (St Andrews) Head of Mathematics MathematicsArianna Beattie
BA (Ulster) PGCE (Cumbria) History RS Head of Lincoln HouseHelen Boyling
BA PGCE (Nottingham) Head of Stafford Junior School Languages Coordinator Modern LanguagesNick Brady
BA (Leicester) Head of Economics and Business StudiesMiriam Cantley
BA (Newcastle) MA (York) QTS (Cumbria) Head of HistoryRebecca Care
BA (OU) PGCE (Cumbria) Assistant Head of VI Form, EP, Careers Co-Ordinator EnglishVictoria Davidson
BSc (Northumbria) Cert Ed (UCLAN) PsychologyElisabeth Evans
BSc PGCE (York) Head of Clare KS2 Science Coordinator ScienceStuart Frizzel
MEng (Loughborough) PGCE (Bath) Head of PhysicsRichard Hodgkins
BSc (Liverpool) PGCE (OU) MathematicsCharles Hattrell
MA (Oxon) Director of Music, AFIRob Jardine
MA (Ed) PGCE (Durham) MMathStat (Newcastle) Assistant Head of Middle School, Assistant Head of MathematicsNicola King
B.Ed (De Montfort) Director of SportWill Laidlaw
BA (Liverpool John Moores) Head of Academic PE Boys’ Games PERos Logan
MDG APC SpLD teacher (dyslexia), Dyslexia Assessor Head of Learning SupportSarah Le Brocq
MA (Cumbria), B Ed (Cambridge) Art EnglishGarrie Love
BSc PGCE (York) Head of ScienceChris Ord
BEd (Nottingham Trent) Head of Design TechnologyClaire Musson
BA and PGCE (Warwick) Head of DramaStuart Parker
MA PGCE (Cumbria) PhotographyClaire Routledge
BA PGCE (Liverpool) Assistant Head of Lower School Girls’ Games PEKaren Smith
MA (Glasgow) Head of EnglishJames Stubbs
Religious StudiesAlex Turner
MBio Biomedical Science (Warwick), PGCE (Buckingham) Head of BiologyMark Vasey
BA (Sunderland) Mathematics Boys Games Head of CricketRichard Bandoni
BSc (Liverpool John Moores) J3Alison Bedford
QTS (St Martins) Head of Junior School MusicLauren Boyd
BA (Cumbria) KS2 and Maths Coordinator Head of Cuthbert House J3James Buis
BSc (Leicester) KS2 TeacherClare Donoghue
BA (Cumbria) Preparatory Head of Bede HouseSarah Heslop
BSc (Manchester) Key Stage 1 Co-ordinator TransitionRebecca Mitchell
BA (York St John) Assistant Deputy Head (Academic), Geography Coordinator, J4Libby Sander
BSc (Birmingham) PGCE (Buckingham) Junior 2Abigail Simpson
BSc (Lancaster) EYFS Co-Ordinator Head of Aidan House KindergartenMark Vasey
BA (Sunderland) Head of Junior School SportKelly Williams
PGCE (Cumbria) TransitionGillian Wilson
BA PGCE (Leicester) Assistant Head of Junior School Junior 1Rosalind Cahill
BA (York St John) Learning Support AssistantDanielle Carolan
EYFS Teaching AssistantJulie King
Teaching AssistantLily Box
Classroom AssistantJodie Campbell
CACHE Diploma (level 3) Classroom Assistant and ECA LeaderFiona Cape
NVQ Lev 4 Pre-School Lead PractionerJenny Forbes
BSc (London) STA Hornsby Learning SupportKaren Halliday
NVQ Level 4 (O.U.) ECA LeaderDoreen Osborne
Lunchtime AssistantSarah Smith
Dip Child Care 3 Classroom AssistantFiona Allen
SS Receptionist /HM SecretaryRichard Bandoni
BSc (Liverpool John Moores) Science TechnicianAidan Blackett
BA (Northumbria) Marketing and Communications OfficerDavid Bell
Assistant Estates ManagerAnna Burns
BA (Leeds) Admissions and Marketing ManagerRosie Bulman RMN
Dip HE - Mental Health Nursing (Lancaster) Mental Health NurseCathrine Clarke
Catering Manager (Thomas Franks)Lee Graham
Grounds OperativeArlene Foster
Domestic BursarOllie Harte
ICT TechnicianCasy Hewgill
Senior School ReceptionistLaura Higgins
BSc (Cumbria) ISI Compliance and HR OfficerRuth Hunter
MA (Manchester Metropolitan) LibrarianRev Ian Johnston
B.Ed (Humberside) ChaplainKaren Marshall
Administration Manager, PA to SMT, Database Manager (iSAMS and Raisers Edge)Ann Morris
JS Receptionist / School Secretary for the Junior SchoolYanina Palmer
PGDip Law (Northumbria) Accounts AssistantStuart Parker
MA PGCE (Cumbria) Design Technology TechnicianRuth Price
JS Receptionist / Development and Marketing AdministratorSiobhan Stockdale
DT Technician BA PGCE (UCLAN) MA (Cumbria)Caroline Towers
BA (Lancaster) Development OfficerKerry Tweddle
MAAT Assistant Bursar (Finance) and Examinations OfficerMark Williams
ICT Systems ManagerSean Wilson
BEng (King's College London) Grounds Operative